pátek 8. dubna 2016

S cestovkou nebo po vlastní ose ? Aneb co nás může potkat ?


S cestovkou nebo po vlastní ose ? Aneb co nás může potkat ? Vydáme-li se za dovolenou či poznáním, máme dvě možnosti. Cestu si zorganizujeme sami, nebo se obrátíme na cestovní kancelář. Levné letenky s nízkonákladovými společnostmi, ubytování objednané přes internet a všeobecný pocit, že cestovat bez zázemí cestovky je jednoduché však může stát mnoho problémů a nakonec nemusí vůbec vyjít levněji. Málokterý cestovatel si totiž do prvotního zdání levného zajištění cesty po vlastní ose zakalkuluje náklady na přepravu zavazadel s nízkonákladovou společností, vysoké náklady na transfery (nízkonákladové společnosti obvykle létají na malé letiště poměrně vzdálené od cílové destinace) a neuvědomí si celou řadu dalších úskalí. 

Když si zajistíme dovolenou sami, zajistíme si i pojištění pro případ storna zájezdu ze zdravotních důvodů? Vrátí nám pak někdo za zaplacenou letenku, zajištěný hotel apod. ? Při cestě organizované cestovní kanceláří si zaplatíme pár desítek korun a jsme chráněni v případě nemoci před stornopoplatky – pojišťovny nám obvykle vrátí 80 % ceny zájezdu. Jak se však pojistíte při koupi letenky s nízkonákladovou leteckou společností ? Na koho se obrátíte v případě vážného zdravotního stavu, ztráty dokladů, zavazadel, okradení apod., když nebudete mít „po ruce“ zkušeného delegáta?

Spotřebitel – zákazník cestovní kanceláře v Evropské unii (a České republice to platí ještě významněji) je velmi intenzivně legislativně chráněn. Od pojištění pro případ insolvence cestovní kanceláře (kdy je zákazníkovi zákonem garantováno vrácení všech prostředků), možnosti reklamace, ochrany nově zřízené instituce ADR při ČOI atd. Cestovní kancelář zodpovídá za všechny své obchodní partnery, které poskytují zákazníkům své služby. Jak ale bude nespokojenost řešit zákazník s hoteliérem v zahraničí (rezervujete hotel přes internet a při příjezdu zjistíte, že hotel je plný apod.), s internetovým vyhledávačem ubytování za klamavé informace, s leteckou společností v případě nutnosti zrušení či změny termínu ? 

Samozřejmě i služby cestovních kanceláří se mohou výrazně lišit. Naštěstí zde má zákazník možnost vybírat ty kanceláře, které mají za sebou celou řadu let práce, jsou členy asociací cestovních kanceláří a agentur, mají stovky a tisíce klientů, kteří se k cestovním kancelářím opakovaně vrací… 

V této době, kdy se situace v různých destinacích poměrně rychle mění a vyvíjí , je více než kdy jindy nutné mít oporu v seriózním, zkušeném a stabilním partnerovi, který má dostatek zkušeností řešit různé nestandardní situace a je vždy připraven postarat se o své zákazníky. 

Dovolená je něco, na co se celý rok těšíme, chvilka v roce, kdy chceme cítit pohodu, klid a užívat si se svými blízkými. Sami si tedy zvažme, zda je vhodné vyměnit malou úsporu financí za jistotu, bezpečí a klidnou mysl….

Ing. Petr Kraus

ředitel cestovní kanceláře

Žádné komentáře:

Okomentovat