pondělí 7. dubna 2014

Nádherná vyhlídka na město na Seině…Tour Montparnasse

Víte, že Paříž si můžete z výšky prohlédnout nejenom z Eiffelovy věže?  Jižně od všem známé „Eiffelky „ se totiž nachází Tour Montparnasse – 209 m vysoká věž ležící ve čtvrti stejného jména.
Věž byla postavena na místě staré železniční stanice, ve které  25.8. 1944 podepsala německá armáda svou kapitulaci.
Byla otevřena v roce 1973 a je z ní opravdu úchvatný pohled na město a na její starší sestru - Eiffelovu věž. Za necelých 40 sekund Vás výtah doveze až do 59. patra, kde se nachází otevřená terasa. Kousek níže – v 56. patře  - pak můžete Paříž shlédnout z oken  panoramatické restaurace, ve které se rovněž promítá film o Paříži a konají se zde příležitostné výstavy.
Čtvrť Montparnasse má co nabídnout, vždyť častými hosty zdejších početných kaváren, hospod a barů byli již v období mezi dvěma světovými válkami např. spisovatel Ernest Hemingway a několik let před ním i kubistický  malíř Pablo Picasso.
Montparnass byl zván Mekkou umělců. I dnes můžete navštívit slavné kavárny Rotonde, Dome nebo Cupole. Nadýchat se jejich kouzelné atmosféry, vypít šálek kávy, posnídat croisente, zasnít se…nebo jen pozorovat ruch na ulici.
Ještě v 18. století byla Paříž obklopena hradbami a hned za nimi se rozkládal pahorek, kam si studenti z nedaleké Latinské čtvrti vodili své lásky a recitovali jim zde své básně. Údajně proto bylo místo nazváno podle řeckého pohoří Parnassos,( hora Parnassos – ve francouzštině tedy Mont Parnassos= Montparnass),  jež byl ve starověkém Řecku sídlem boha Apollona a jeho múz. Na místě pahorku pak vyrostl bulvár, který spojoval toto předměstí s Paříží, byl obklopen loukami a poli.


Pohled  z Tour Montparnass na Vojenskou školu, Martova pole, Eiffelovu věž a palác Trocadéro,  v pozadí pak moderní čtvrť La Defense v západní části Paříže

Pohled na Seinu, Louvre a na kopci bazilika Sacré Coeur.

1 komentář: