pátek 13. dubna 2018

Když vás práce baví, jen tak něco vás neotráví…

Ačkoliv cestovní kancelář BonTon z moravských Hranic vstoupila do své již 28. sezony,
příležitost vyzpovídat jejího ředitele Ing. Petra Krause máme nyní poprvé.

TTG: Pane řediteli, vy vzhledem ke svému věku nejste v BonTonu od jeho počátků. Jak jste osobně s touto cestovní kanceláří svázán?
Když v roce 1991 paní Milena Adlerová BonTon zakládala, byl jsem ještě teenager. Do týmu jsem vstoupil jako průvodce a delegát v roce 1997 a jsem mu věrný již více než polovinu svého života. Je to můj doposud jediný zaměstnavatel a jsem přesvědčen, že si s BonTonem zůstaneme věrní i nadále. Od přelomu tisíciletí jsem postupně působil jako administrativní pracovník, vedoucí prodeje a kanceláře a od roku 2011 dosud vedu tým jako ředitel.

TTG: Z vašeho vyprávění vím, že už jste jednou ředitelem byl…
To je pravda, v rámci studia managementu cestovního ruchu v Krnově jsme se spolužáky založili fiktivní cestovní kancelář a jako její ředitel jsem zajistil pro naši třídu zájezd do
italského Gargana. Tam si mých organizačních aktivit všimli a nabídli mi práci delegáta. Tak jsem se dostal do cestovního ruchu ve svých čerstvých 18 letech a bez jakékoli zkušenosti…

TTG: Itálii zůstává BonTon věrný i nadále. Jaké další destinace patří u klientů mezi nejoblíbenější?
Naši zákazníci nejvíce vyhledávají pobyty u moře, vedou Řecko a Chorvatsko, oblíbené jsou i Bulharsko, Černá Hora, Španělsko či zmíněná Itálie. S velkým ohlasem se v současné době setkávají také nové poznávací destinace, například Izrael.

TTG: Ve vaší nabídce jsou ale i další produkty…
Nabízíme i poznávací zájezdy, lázeňské a relaxační pobyty a rovněž cesty do exotických destinací. Vedle zájezdů pro individuální ces tovatele organizujeme i cesty na klíč pro skupiny, kterým zajišťujeme odborný program, exkurze, návštěvy mezinárodních veletrhů a konferencí a podobně. Zároveň poskytujeme své služby cestovní kanceláře či jen jako dopravce i školám a nejrůznějším institucím.

TTG: CK BonTon působí od počátku především na Moravě. Zůstane to tak i v budoucnu?
Naše kmenová prodejna je a bude v Hranicích a je pravda, že další naše franšízové pobočky jsou rovněž v moravských městech – v Brně, Ostravě, Olomouci, Zlíně, Přerově, Uherském Hradišti, Kroměříži, Novém Jičíně a Prostějově. Ale jdeme dál a v současnosti intenzivně pracujeme na otevření pobočky v centru Prahy.

TTG: Co vás k tomu kromě přirozené touhy po expanzi přimělo?
Především rozšiřující se nabídka odletů z Prahy a také náš letos již realizovaný plán nabízet klientům autobusových zájezdů nástupní místa nejen na Moravě, ale i v Čechách.

TTG: Zmiňujete autobusové zájezdy. Patříte k nemnoha cestovním kancelářím u nás, které vozí klienty k moři autobusy. Nejsou letecké zájezdy atraktivnější?
Vycházíme z poptávky. Nezapomínejte, že sídlíme v oblasti, kde nejsou tak vysoké platy. My si přesto myslíme, že každý si zaslouží odpočinek u moře podle svých představ. Přizpůsobujeme proto zájezdy potřebám našich klientů a dbáme na to, abychom měli v nabídce vhodné ubytovací kapacity pro rodiny s dětmi či seniory za přijatelné ceny.

TTG: V čem ještě je vaše cestovní kancelář jiná než ostatní?
To je spíš otázka pro klienty, ale z mého pohledu je to vedle nabídky služeb s co nejlepším možným poměrem kvality a ceny také mimořádně malá fluktuace našich zaměstnanců a jejich kolegiální sounáležitost. Do práce chodíme rádi a stále nás to baví.

TTG: A to i přes to, že cestovní ruch je čím dál administrativně a legislativně složitější?
Po pravdě, vadí mi, že cestovní ruch nemá stejné podmínky jako jiné obory podnikání, ale byla by škoda nechat se tím otrávit.

TTG: Pomáhá vám vaše angažovanost v rámci AČCKA?
Naše cestovní kancelář je zakládajícím členem Asociace českých cestovních kanceláří a agentur a já působím od roku 2014 v jejím prezidiu. Vážím si toho, že máme možnost se tímto způsobem podílet na důležitých jednáních v oboru a máme přehled.

TTG: Zdá se, že cestovnímu ruchu jste zasvětil život, co na to říká rodina?
Skloubit práci , rodinu a cestování není vždy úplně snadné. Bez opory rodiny a zejména velké tolerance ze strany mé ženy Marušky by to určitě nebylo možné. Je skvělé, žerodina to chápe a leckdy se ke mně přidá. Dcera Terezka studuje na Ostravskéuniverzitě, ale v létě pro naši cestovku pracuje jako delegát v Řecku, syn Pepík se již také začíná zaučovat a jezdí nám alespoň na pár týdnů pomáhat s animačními programy. Naše pětiletá Anička, soudě podle její vyřídilky, bude možná jednou také pro cestovku posilou. Kdo ví…

TTG: Tak vám přeji úspěšnou sezonu a děkuji za rozhovor.

autorka rozhovoru Lenka Neužilová, TTG - Vše o cestovním ruchu www.ttg.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat